Zemi Vadisi

Zemi Vadisi

Zemi Vadisi, Nevşehir’deki gezilecek ilginç vadilerden biridir. Uçhisar’ın doğusunda Kuzey – Güney doğrultusunda uzanan Göreme Açıkhava Müzesi arasındadır.

Bu vadide yürüyüş yapmak için, Bağlıdere Vadisi‘nde olduğu gibi yukarıdan başlamak yürüyüş parkurunuzu kolaylaştırır.

Kermir Tepesi’nin bulunduğu Babacık mevkiinden, üstünde “Zemi Vadisi-5600m” yazılı bir tabela ile hediyelik eşya satan tezgahların yer aldığı noktadan yürüyüşe başlayabilirsiniz. Vadi boyunca bolbol meyvelerin tadına bakabilirsiniz. Erik, dut, kayısı, armut ve hatta fındık.

“Kapadokya’da fındık ne arar?” demeyin, ağaçlık ve sulak olan vadi tabanı, flora açısından epeyce zengindir. Vadide bol miktarda içilebilir su kaynakları vardır.

Sarnıç Kilisesi’ni mutlaka gezmelisiniz. Zemi Vadisi’nin bitiminde, Görkündere ve El Nazar Kilisesi’ne ayrılan patikaları gösteren bir tabela göreceksiniz. Görkündere’ye giden patikayı takip ederseniz muhteşem paribacalarıyla kaplı nefis vadiye daha ulaşabilirsiniz.

Bu vadiyi gezmeniz bir saat kadar vaktinizi alabilir. Daha sonra tabelanın bulunduğu yere geri dönerek El Nazar Kilisesi ile buranın biraz arkasında yer alan Saklı Kilise’yi gezebilirsiniz. Yürüyüş, Göreme – Ürgüp asfaltında, 500 m sonra sağda yer alan bir büfenin yanında bitiyor.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>