Derinkuyu Yeraltı Şehri Underground City (3)

Yeraltı Şehirleri

Özkonak Yeraltı Şehri

Avanos’a 14km uzaklıkta bulunur. Buradaki yer altı şehri İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarına yapılmıştır. Burada volkanik granit bünyeli tüf tabakaları oldukça kalındır. Henüz tamamen temizlenememiştir ancak temizlenmiş kısımları ziyarete açılmıştır.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 20km uzaklıktadır. Ihlara yolu üzerinde, normal şartlarda sekiz katlı olan ve 5000 kişinin yaşamasına uygun yapılmış yer altı şehrinin dört katı gezilebilir durumdadır. Gezilebilir kısımların en derini yerin 20m altındadır. Ziyaretçilerin kaybolmamaları için inerken kırmızı ve çıkarken de mavi oklarla yol gösterilmiştir. Geçiş için yapılan tüneller hafif eğilerek geçilebilecek kadar dardır. Dolayısıyla yanlış yönde bir tünele girdiğinizde başkalarıyla karşılaşınca zor zamanlar yaşayabilirsiniz.

Şehir, bir havalandırma bacası etrafına kurulmuş ve çok başarılı bir havlandırma sistemine sahiptir. Bunu dördüncü katta bile hava sıkıntısı çekmediğinizde anlarsınız.

Uzun süre içerde kalmaları gerektiğinde hayvanlara rahatça gıda temin etmek amacıyla yer altı şehrinin ilk katı hayvan barınağı olarak kullanılmıştır. Ayrıca hayvanları aşağı katlara indirmenin zor olması da bir başka etkendir.

Temizlendiği 1960 yılına kadar ilk katta, çevre sakinleri tarafından, tüneller açılmış ve kiler olarak kullanılmıştır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 30km uzaklıktaki Derinkuyu ilçesindedir. Nevşehir-Niğde karayolu üzerinde bulunması ulaşımı kolaylaştırır. Yine çok sayıda insanı barındırabilecek mekânlar bulunmaktadır. Sekiz katlı olan yer altı şehrinde Kaymaklı’dan farklı olarak misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilginç kuyusu bulunmaktadır.

Mazı Yeraltı Şehri

Ürgüp’ün 18km güneyinde yer alan ve eski adı “Mataza” olan Mazı Köyü, Kaymaklı’nın 10km doğusunda yer alır.

Ana girişini düzensiz taşlarla örülmüş bir koridorun oluşturduğu yer altı şehrinin farklı yerlerde üç girişi daha belirlenmiştir. Şehre giriş çıkışları kontrol altına almak için kısa koridorda bulunan iri sürgü taşı kullanılmıştır. İç kısımda bulunan küçük oda ise bu sürgü taşını rahatça hareket ettirmek için yapılmıştır. Daha sonra ahırlar ve ahırlardan kısa bir koridorla geçilen kilise vardır. Burada da bir sürgü taşı bulunmaktadır. Kilisenin apsisi köşeye oyulmuştur. Cephesini süslemede ise kabartmalar kullanılmıştır.

Özlüce Yeraltı Şehri

Eski adı “Zile” olan Özlüce Köyü, Nevşehir-Derinkyu karayolu üzerinde Kaymaklı Kasabası’na 6km mesafede bulunmaktadır. Köyün merkezinde bulunan yer altı şehrinin girişinde, bazalttan yapılmış olan ve birbirine geçmeli iki adet kemer bulunan bir kısım vardır. Asıl tüf kayaya ise 15m uzunluğunda moloz taşlardan örülmüş koridordan ulaşılır. Buralar yer altı şehrini oluşturan kaya oyma kısımlara göre daha yenidir. Koridorun bitiminde ise sert granitten yapılmış olan 1.75m çapındaki sürgü taşı vardır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>