Yaşam Ritmleri Arazi Sanatı

Yaşam Ritmleri – Arazi Sanatı Projesi

Yaşam Ritmleri – Arazi Sanatı projesi, büyük ölçekli 40 taş yapıdan/jeogliften oluşmaktadır. Yaratılması 5 kıtada, 12 ülkede 11 yıllık bir süre içinde, 5.500 kişilik bir çaba ile olmuştur. Bu yapılar, çöller, fiyordlar, ulusal parklar, uçurumlar ve altiplano gibi çok farklı ve egzotik mahallerdir. Dünyadaki en büyük arazi sanatı girişimidir ve tüm küreyi kapsamaktadır.

Yeryüzündeki birbiriyle bağlantılı bu çizimler, bir yandan tarihin ve uygarlığın yapı taşlarına göndermede bulunurken, öte yandan zaman ve mekan içinde insanlığın birbiriyle olan bağlantısını belirtmektedir.

Dünyadan 450 kilometre uzaklıktaki özel olarak ısmarlanmış bir uydudan bu çizimlerin fotoğraflarının çekilerek bu yapıların zaman ve mekan içimde zerreler olarak ortaya çıkarılmaya niyeti, bugüne dek benzeri olmayan bir olaydır.

Yaşam Ritmleri Arazi Sanatı yapılarının bir amacı da kutsanmış mekanlar oluşturmaktır. Yapılar gündelik olandan ayrılmayı belirler ve tefekkür ortamı sağlarlar. Zaman içinde bu bir grup yapı, davranış ve düşüncelerimizi çevre ile birlikte dokurlar. Yapıların inşa edilme süreci toplu ayrıcalıklar ve bağlantılar sağlar. Bu yapılar, “harabe” sözcüğünün sınırlı tanımını, harabeleri fikir yürütme alanına çekerek genişletir. Harabeler törenlerle sunuma girer ve kendi özel mekanları içinde tefekküre aracılık yaparlar.

Yapı ile çevre arasında fiziksel ve kavramsal sınırların bulanması ve geçmişin araştırılması yatar. Bu, herkesin katılmaya davetli olduğu açık bir sohbettir. Projenin açılışı yakın bir zamanda New York’ta yapıldı.

Yaşam Ritmleri projesi, yarım saatlik 10 belgesel programa konu olmuş ve bunlar tüm Avrupa’da, Discovery kanalında, ABD’de Ovation kanalında ve ABC televizyonunda gösterilmiştir.

2009 Ekim ayında projenin “Zaman ve Mekan” adını taşıyan Kapadokya/Türkiye bölümü tamamlanmıştı. Böylelikle, dünyadaki en büyük çağdaş arazi sanatı parkı yaratılmış oldu.

Hepsi elle yapılan 10 büyük yapı. Bu yapıların uzunluğu yaklaşık 7 kilometre olup, 10.500 ton taş içermektedir. Bu yapılar en iyi yukarıdan gözlemlenmektedir. Birbirinden en uzak olan yapılar arasında 2 kilometre mesafe vardır.

ARMAĞAN

Bu at, 6000 yıllık bir kaya oymasından alınmıştır ve antik devirlerde atların ne kadar önemli bir rol oynadığını gösterir. Kapadokya bölgesinin adı da “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen Farsça Katpatuka sözcüğünden gelmedir. Boyutları 60 m x 60 m’dir.

IAŞE

Kayseri Döner Kümbet üzerine kazılı bu ağaç, Orta Doğu ülkelerinde yetiştirilen hurma ağacını simgeler. Bu motif, Kayseri-Talas yolu üzerinde bulunan ve Prenses Şah Cihan Hatun adına 13. yüzyılda yapılmış olan bir türbedir.

Boyutları 100 m x 100 m ; toplam uzunluğu 897 metredir.

SİREN

Grek mitolojisinden alınan ve başı insan, bedeni kuş biçimindeki bu Siren, aynı zamanda şaman inançlarında da yer alır ve insanların yer altına ve arşa yolculuklarından kendilerine refakat eden kuş benzeri bir yaratık olduğuna inanılır. Boyutları 65 m x 100 m ; toplam uzunluğu 992 metredir.

ÖĞÜTME

Bu değirmen taşı, Göreme kocalarına ait eski bir değirmen taşından alıntıdır. Boyutları 100 m x 100 m; toplam uzunluğu 782 metredir.

GÜÇ

Bu iki gövdeli aslan, Konya – Aksaray yolu üzerindeki Aksaray Sultanhanı kasabasında bulunan bir imgeden alıntıdır. Yazıttan anlaşıldığına göre Selçuk Sultanı Alaaddin Keykubat I tarafından yaptırılmıştır ve mimarı Muhammed bin Havlan el Dımıskı’dir. Boyutları; 100 m x 100 m; toplam uzunluğu 830 metredir.

DÜN, BUGÜN, YARIN

Yaşam devam ediyor… Taşlık bir çemberle çevrili üçgen bir yapı. Boyutları; 6 metre yüksekliğinde 3 bazalt sütun.

YERYÜZÜNDE BİR GÜN

On adet yapıdan sonuncusu. Her biri 23 ton ağırlığında 12 tane, 9 metre yüksekliğinde sütundan oluşan ve üzerlerinde özlem ve değerlerin kazılı olduğu çağdaş bir sokak harabesidir. Altın oran olan 1:1,618 antik Greklere dayanan ve o günden bu yana Parthenon’dan Birleşmiş Milletler Merkezi gibi çağdaş yapılara kadar sanat ve mimarlıkta kullanılan bir orandır. Altın oran bu yapıdan iki kez geçmektedir.

Birincisi dış ölçümlerinin genişliğinin uzunluğuna oranı (31,5m – 51 m); ikincisi de sütunların yüksekliğinin sokağın genişliğine oranı (9 metre- 12,5 metre).

“Yeryüzünde Bir Gün”, yaşamın ve toplumun kırılganlığını ifade eder ve her sütuna yazılan hürriyet, adalet, dürüstlük, gerçek, saygı, barış, özgürlük, sessizlik, umut, iyimserlik, tarih, miras, hoşgörü, güzellik, neşe, haklar, sevgi, sorumluluklar, inanç, merhamet, iyilik, iyi kalplilik gibi değerler her insanın özlemini yansıtır.

Sütun dizisinin ucunda bir tefekkür sunağı vardır ve hafızanın önemini vurgulayan bir kemer içerir.

Yeryüzünde bir gün heykeli

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>