Uçhisar (9)

Uçhisar Kalesi

Kapadokya’nın zirve noktası denilince Uçhisar Kalesi akla gelir. Kapadokya’nın en büyük ve en güzel peribacası olan kale, yörenin her yerinden görülebilir. Yine kalenin zirvesinden Kapadokya, kuş bakışı görülebilir. Güvercinlik’ten Avanos’a kadar olan vadiler, Ortahisar Kalesi, Göreme Beldesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Kılıçlar Vadisi, Kızılçukur, Güllüdere, Çavuşin, Boztepe ve Aktepe, kısacası tüm Kapadokya buradan görülebilir.

Kalenin zirvesi birçok oyma küp, mezar ve büyük sarnıça ev sahipliği yapmaktadır. Kalenin kuzey tarafında Cevizli peribacaları, batısında Nevşehir ve Oylu Dağı, ön tarafında Uçhisar ve güney batısında ise Hasan Dağı’nın zirvesi görülebilir.

Yine Erciyes Dağı’nın en iyi göründüğü, Erciyes ve Hasan Dağı’nın beraber görülebileceği tek yer de Uçhisar Kalesi’dir.

Kale, Roma Dönemi’nden bu yana oyulmuş ve içinde birçok oda, ev, sığınak, mahzen, mezar, sarnıç ve depo inşa edilmiştir. Arap akınlarında önemli savunma noktalarından bir olmuştur. Kalede bulundurulan büyük gülleler, saldırganlara karşı kullanılmıştır. Selçuklu ve Beylikler dönemlerinde de nemini korumuş olan kale konumu itibariyle hem gözetleme hem de savunma amaçlarıyla kullanılmıştır.

1398 yılında Osmanlı Beyliği yöreye hâkim olunca kale II. Beyazıt’a teslim olmuştur. 1530 yılındaki nüfus sayımında Uçhisar’da 3000 kişi civarında insan yaşadığı belirtilmektedir.

Kale, bitişik duran iki sivri peribacasından oluşur. Bunların büyüğüne, halk arasında, “Ağanın Kalesi” ve küçüğüne de “Çavuşun Kalesi” denmektedir. Kalenin güney tarafı 50 metreyi ve kuzey tarafı da 100 metreyi aşmaktadır.

Konumu itibariyle kaleden günbatımını izlemek, vadilerdeki renk değişimine şahitlik etmek insanda tarif edilemeyecek duygulara sebep olur. Dolayısıyla burayı görmeden yapılan Kapadokya gezisi eksiktir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>