Güzel atlar ülkesi (1)

Katpatuka

Göreme, doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri ile yüzyıllar boyunca tarih yazarlarının ve seyyahlarının ilgilisini çekmiştir.

Kapadokya, Persler döneminde “Katpatukka” adıyla anılmıştır. Katpatukka, iyi at yetiştirilen bölge anlamına gelmiştir. Ancak kelimenin Hatti, Luvit, Hitit ve Asurlu olduğu tartışması hala gündemdedir. Bu yüzden at ve atçılıkla ilgili kaynaklar araştırılmış ve önemli veriler elde edilmiştir.

Büyük Devlet zamanında da (M.Ö. 1460-1190), Hititler at yetiştirmeye büyük önem veriyordu. Bu amaç için Mitanni memleketinden uzman at yetiştiricileri getirttikleri ve onların tavsiyelerini tabletlere yazdırarak kuşaktan kuşağa intikalini sağladıklarını görüyoruz. Gerçekten de Boğazköy Devlet arşivi arasında Kikkuli isminde Mittanili genç bir at yetiştirme uzmanı tarafından yazılmış bir eser ele geçmiştir. Xenophon M.Ö. 401’de , Amasyalı Strabon M.S. 18 yıllarında, Nissalı Gregoir M.S. 334-394’te ve genç Maccanlı (Göremeli) genç bir bağcı (M.S. 495-515) bize, yöre tarihi hakkında önemli yazılar bırakmıştır.

 

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>