kapadokya genel görünüm

Doğanın ve Tarihin Büyüleyici Armağanı Kapadokya

Türkiye’nin en güzel seyahat noktalarından biri olan, dünyaca ünlü, Kapadokya! Peri bacaları ve vadileriyle ün yapan, Nevşehir, Aksaray ve Kayseri şehirlerinin içerisinde yer alan Kapadokya’yı herkesin görmesi gerekli. Kapadokya’da gidip görmemiz gereken birçok yer var. Kapadokya denildiği zaman aklımıza ilk başta Kapadokya peri bacaları gelir. Peri bacaları çok eski zamanlardan kalan büyük çaplı kalıntılardır. Bu kalıntılar eski zamanları yansıtan en büyük eserlerimizdendir. Doğanın armağanı bu tarihi eserleri görmek isteyenler Kapadokya’yı en kısa zamanda ziyaret etmelidir.

Doğanın ve Tarihin Bir Armağanı

Kapadokya’da bulunan kiliseler, çok eski zamanlardan kalmadır. Hatta bazı kiliselerin manastır olarak kullanıldığı bile bilinmektedir. Kapadokya’nın en önemli noktalarından biri olan yeraltı şehirleri Kapadokya’nın “taşının ve toprağının” büyük miras olduğunun kanıtıdır. Bu yeraltı şehirleri peri bacaları gibi Kapadokya’nın bir parçası olarak bilinen önemli yerlerdendir. Kapadokya yeraltı şehirleri volkanik granit bünyeli tüf tabakaları oldukça kalın olduğu söylenir. Böyle olunca da değişik bir tarihi eser olarak karşımıza gelen kalıntılardır. Vadilerden bahsetmeden olmaz! Kapadokya’da bulunan Meskendir Vadisi, Güvercinlik Vadisi ve Kermil Vadisi vakti olan gezginler tarafından mutlaka plana eklenmelidir.

Kapadokya Balon Turu

Her gezginin listesinde bulunan Kapadokya’yı bir de balonla havadan görmeniz gerekli. Balon fiyatları biraz pahalı da olsa, İstanbul’a gidip de Boğaz turu yapmamak, Van’a gidip Van Gölü’nü görmemek, Gaziantep’e gidip baklava yememek gibi olur. Sabahın erken saatlerinde başlayan Kapadokya balon turu, Kapadokya’nın muhteşem manzarasına tanıklık edersiniz. Yaklaşık bir saat süren Kapadokya balon turu sonunda ise sertifikanız ve kutlama içeceğiniz sizi bekliyor olabilir.

Kapadokya’da konaklama alanında öne çıkan yerler

Şehirler

Kasabalar

Havaalanları

Görülecek Yerler

Turistik Bölgeler

Ulusal Parklar

Dini Bölgeler

Kurumlar

Manzaralar

Spor

Ulaşım

Yapılacaklar

Kapadokya çevresinde yerler

Şehirler

Kasabalar

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>