kapadokya güvercinlik vadisi (2)

Güvercinlik Vadisi

Uçhisar’ın doğusunda bulunan Güvercinlik Vadisi, Kapadokya’nın en büyük ve en uzun vadilerindendir. Vadinin bir ucu Nevşehir – Ürgüp asfaltına yaklaşırken, diğer ucu Göreme’ye kadar uzanır. Vadinin bittiği yerden dere yatağı Avanos’a ve Kızılırmak’a kadar devam eder. Vadinin toplam uzunluğu yaklaşık 4 km. dir. Güvercinlik Vadisi ortasından akan derenin adından dolayı önceleri “Vasıl Deresi” olarak bilinirdi. Halk arasında hala bu isim kullanılmaktadır. Bu adın “Aziz Basilius”dan dolayı verildiği söylenmektedir. Vadinin doğu yamacında vadiye adını veren “güvercinlikler” vardır. Geçmiş yüzyıllarda Uçhisarlılar kasabalarının karşısına, vadinin karşı yamacına güvercinlikler oymuşlardır. Yıllarca kış mevsimlerinde bu güvercinliklere yem atmışlar, güvercinleri beslemişler, ardından bu güvercinliklerde biriken gübreleri bağlarında, bahçelerinde kullanmışlardır. Vadi tabanında yapacağımız yürüyüşte şimdilerde terk edilmiş olan bu kat kat güvercinliklerin içine girebilir, içlerindeki kuluçka takalarını, halk sanatı süslemeleri görebilirsiniz. Vadide Uçhisarlılar’a ait küçük küçük meyvelikler de bulunmaktadır. Vasıl deresi zaman içinde vadide çeşitli doğal tüneller oluşturmuştur. Yürüyüş sırasında bu tünellerden geçilir. Vadiye Göreme tarafından veya Nevşehir asfaltı tarafından girilebilir. Ayrıca Uçhisar içinden de giriş yapılabilir. Vadinin hemen ortasında Bizans Dönemi’nde kilise olarak kullanılan Sarı Kale vardır.

Yaz sıcaklarında vadide yürüyüş yapmanın tadına doyum olmaz. Uçhisar’dan Göreme’ye doğru yürürken Uçhisarlı kadınların çamaşır yıkadıkları “asbap (esvap) pınarları”nın kaynaklarını görebilirsiniz. Buradan sola yukarı doğru uzanan yolu takip ederseniz Sarıuşak Peribacalarını ve Karakale’yi geçerek, Uçhisar’ın ilk mahalle çeşmesi Aşağı Mahalle Çeşmesi’ne gelirsiniz. Aşağı M’halle’den yürüyüşe devam edince Uçhisar’ın ikinci büyük kalesi Tığraz Kalesi önünüze çıkar. Vadiden Göreme’ye doğru yaklaştığınızda vadinin sol tarafında birbirine yakın olan kiliseleri görebilirsiniz. Bu kadar doğal ve tarihsel güzellikteki vadiler, Kapadokya gezisinin en gizemli, en keyifli taraflarını oluşturur.

Uçhisar’daki diğer vadiler Kermil (Gemil) (yaklaşık 5 km.), Karankemer (yaklaşık 4 km.) ve Bağlıdere (yaklaşık 2 km.) Vadileri’dir. Karankemer, Bağlıdere ve Güvercinlik Vadileri kuzeye doğru Göreme’ye ulaşır. Kermil (Gemil) Vadisi ise Uçhisar’ın güneydoğusundan Ortahisar’da bulunan Kızılçukur’a kadar uzanır ve Uçhisar’ın en büyük vadisidir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>