Göreme Kapadokya (25)

Göreme Hakkında

Nevşehir’e 10 km. kuzeyde Kızılırmak, doğuda Yeşilhisar, güneyde Hasan ve Melendiz Dağları, batıda Aksaray ve kuzeybatıda Kırşehir ile sınırlanan Kapadokya bölgesi Kalkolitik dönemden beri devamlı yerleşim alanı olmuştur.

Sırasıyla; Hititler, Asur, Kaloniler, Frig, Tabal, Med, Pars, İskender Sultası, Selevkus, Bizans Selçuk, Karamanlı ve Osmanlı dönemlerinde yerleşim görmüş olan  Nevşehir’in en önemli özelliği; Erciyes Dağı ile Hasan Dağı tüflerinin, rüzgar ve su aşınması sebebiyle meydana gelen büyüleyici kaya şekilleri ve kışları ılık, yazları serin olan ve bu nedenle iç iklim koşulları her mevsim uygun, kayaya oyulmuş mekanlardır.

Göreme, özellikle yedinci ve on üçüncü yüzyıllar arasında, baskılardan kaçan Hristiyanların yerleşmesi nedeniyle Hristiyanlığın önemli bir merkezi haline gelmiştir. Volkanik tüflerden oluşan peri bacaları ile birlikte yüzyılların birikiminin buluştuğu bu doğal ve kültürel miras, Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Göreme’nin eski adları, “Korama, Matiana, Maccan ve Avcılar”dır. Göreme ile ilgili altıncı yüzyıla ait bir belgede ilk olarak “Korama” adına rastlanmıştır. Bu belgede, Hieron adındaki bir azizin üçüncü yüzyıl sonlarında Korama’da doğduğu, Malatya’da 30 arkadaşı ile birlikte şehit olduğu ve elinin kesilerek annesine, Korama’ya getirildiğinden bahsedilmektedir. Aziz Hieron’un Göreme Açık Hava Müzesi’ndeki Tokalı Kilise’de bir freski bulunmaktadır.

Göreme ve çevresinin Roma döneminde Venessa (Avanos) halkı tarafından mezarlık olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Göreme’nin merkezindeki büyük peribacasının içine oyulmuş olan iki sütunlu Roma mezarı ile çevrede bulunan çok sayıda mezar bu görüşü ortaya çıkarmıştır.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>