Çarıklı Kilise Sandals Church (7)

Çarıklı Kilise

Kilisede iki sütun vardır. Diğer sütunlar duvar köşelerine payeler şeklinde yapılmıştır. Kilise çapraz tonozlu, üç adet apsisi bulunan dört kubbeli bir yapıya sahiptir. Hz. İsa’nın hayatını konu alan siklus ve Hz. İbrahim Peygamber’in misafirperverliğini anlatan Tevrat sahnesiyle aziz ve bani tasvirlerinin sahnelerde iyi muhafaza edilmiş olduğu görülmektedir. Kiliseyi, Elmalı ve Karanlık kiliselerinden farklı kılan özelliği; Hz. İsa’nın çarmıha geriliş ve çarmıhtan alınışını anlatan sahneleridir. Kilisede bulunan figürler genel olarak büyük ve uzun resmedilmişlerdir.

Ana kubbenin ortasına Pantokrator İsa ve madalyonlara da melek büstleri resmedilmiştir. Bunun yanında güneyde bulunan apsiste Melek Michael, kuzeyde bulunan apsiste Meryem ve çocuk İsa ve ana apsiste de Deesis’in tasvirleri bulunmaktadır.

Kilisenin adının Çarıklı oluşunda, Hz. İsa’nın göğe yükselişini anlatan sahnenin altında bulunan ayak izlerinin etkili olduğu düşünülmektedir. Kilisenin yapılış tarihi olarak 12. yüzyılın sonu ve 13. yüzyılın başı söylenmektedir.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>