Camiler

Hacı Ali Ağa Camii

Hacı Ali Ağa Camii

Camiideki kitabeye göre 1724 yılında yapılmıştır. Camii iki nefli ve bindirme destek tonodudur. Taştan mimberi ve basit oyuktan mihrabı vardır. İki ayrı devirde ve iki ayrı kısımda yapılan camiinin minare görevini basit bir ezan okuma yeri görmektedir.

Devam »

Emine Hatun Camii

Emine Hatun Camii Uçhisar (3)

Uçhisar Kalesi’nden Tekelli Mahalle’ye doğru kayan yerleşimin ilk camisi ve yerleşik hayatın ilk camisi olan Emine Hatun Camii’nin alt katının 1400’lü yıllarda yapıldığı söylenmektedir. İçinde bayanlara ait de bölme bulunmaktadır. Ayrıca kayadan oyularak yapılmış abdesthanesi ve ibrik koyma yerleri vardır. Camii’nin orijinal hali doğal kayadan oyma mimari yapıya sahiptir ve ikinci katının ve minaresinin de yapımı 1952 yılında tamamlanmıştır. Kayadan ...

Devam »

Afat Camii

Afat Camii

Afat Evler Camii’nin 1984 yılında inşasına başlanmıştır. O dönemde Göreme Belediyesi ve vatandaşların desteği ve yardımlarıyla tamamlanmıştır. 1989 yılında ise ibadete açılmıştır. Afat Evler Camii toplam iç alanı 250 m2 olup, herhangi bir tarihi yönü bulunmamaktadır.

Devam »

Bahçeli Camii

Göreme Bahçeli Camii (2)

Bahçeli Camii, halk arasında “Mescit” olarak bilinmektedir. Hicri 1327 yılında Hafız Şükrü Efendi tarafından yaptırılmıştır. Ustası Rum asıllı birisidir. Caminin kendisi 50 m2 olup, bünyesinde 10m2’lik bir odası bulunmaktadır. Camii bünyesinde 5 adet kabir bulunmaktadır. Bunlar Veli Baba, Bekir Dede, Hacı İsmail Efendi, Hacı Ömer Efendi ve Hafız Şükrü Efendi’dir.

Devam »

Merkez Camii

Göreme Hacı Mustafa Ağa Camii (4)

Göreme’nin merkezinde bulunan Merkez Camii, 1968 tarihinde yapılmıştır. Betonarme olarak yapılan ve 150 kişi kapasiteli camii duvarları taş kaplamadır. Camide kubbe ve kemer yoktu. Kasaba merkezinde yer aldığı için halk arasında “Merkez Camii” olarak bilinmektedir. Ancak ismi resmiyette o dönemde caminin yaptırılmasında emeği geçen Hacı Mustafa Ağa’nın isminden gelerek bu isimde geçmektedir. Camii çevresinde gasilhane, taziye evi, çeşitli zatların mezarları, ...

Devam »

Gedik Camii

gaferli gedik camii

Gedik Camii, 1686 yılında yapılmıştır. Vakıflar kurumuna ait olup, yakın zamanda bakım ve restorasyonu yapılmıştır. Bu caminin en önemli özelliklerinden birisi kaya olmasıdır. Kaya oyma mekanda ibadet yapılmaktadır. Halk arasında “Gedik Camii” olarak bilinen caminin asıl ismi Gaferli Camii’dir Bahçesinde, kime ait oldukları bilinmeyen iki adet mezar vardır. Minaresi ise, Selçuklu mimari örneklerindeki gibidir.

Devam »

Halil Ağa Camii

Göreme Halila Ağa Camii

Halil Ağa Camii, 1254 yılında bir Rum ustası tarafından yapılmıştır. Camii, ismini mahallenin büyüklerinden ve aynı zamanda muhtar olan Halil Ağa’dan almıştır. Camii 100 m2 olup, bahçesinde yedi adet mezar bulunmaktadır. Halil Ağa Camii kemer bir görünüme sahiptir. Bahçesinde bulunan yedi adet mezardan sadece bir tanesinin kime ait olduğu bilinmektedir. Bu mezar Hacı Mustafa Değerli’ye aittir.

Devam »

Aydınlı Camii

göreme aydınlı camii

Kasabanın güney batısında bulunan camii, hicri 1303; miladi 1883 yılında halk tarafından Rum asıllı bir ustaya yaptırılmıştır. 323 m2 alana sahip olan caminin iç alanı ise 85m2’dir. Aydınlı Camii’nde yaklaşık 75 kişi ibadet edebileceği kadar alan vardır.

Devam »