Bağlıdere Bağıldere Aşk Vadisi (4)

Bağlıdere Vadisi

Bağlıdere Vadisi, turistler ve halk arasında “Aşk Vadisi” olarak anılmaktadır. Parkura 2 yönden giriş yapılmaktadır.

1. Parkur giriş rotası Göreme – Avanos yolundan Paşabağları sapağına gelmeden sola ayrılan yoldan yapabilirsiniz. Ancak bu giriş parkur sonunda çıkışın çok dik olması sebebiyle tercih edilmemektedir.

2. parkur giriş rotası Uçhisar – Göreme yolundan halı satış mağazasının yanından yapılmaktadır. Parkurun başlangıcındaki platoya yöre halkı tarafından Örencik adı verilmiştir. Halı mağazası yanından giriş yapıldıktan 100 metre sonra Bağlıdere Vadisi yönlendirme tabelası görülür. Örencik’ten Bağlıdere Vadisi’ne dik bir iniş ile ulaşılır.

Basamaklar inişinizi kolaylaştıracaktır, ancak zeminin tüflü oluşundan dolayı kaymamak için dikkatli inmeniz gerekmektedir.

Parkurun uzunluğu 4900 metredir. İnişten sonra karşılaşılan tünel ve su, yolu biraz zorlaştırabilir, ancak doğa yürüyüşlerine alışıksanız keyifli gelebilir.

Bağlıdere Vadisi’ndeki peribacaları biçim, renk ve boyutla açısından farklılıklar göstererek etkileyici görünümler oluştururlar. Bu vadideki peri bacaları silindir gövdeli ve başlıklıdır. Parkur oldukça zevklidir. Yeşillik üzüm bağları ve meyve ağaçları arasında inanılmaz kaya oluşumlarını gözlemleyeceksiniz. Hafif bir tempo ile vadi yürüyüşünü yaklaşık 2.5 saatte tamamlayabilirsiniz.

Vadi sonunda Göreme – Avanos yoluna ulaşacaksınız. Buradan, ister Çavuşin’e, ister Paşabağları-Zelve bölgesine, isterseniz de Göreme’ye geri dönüş yapabilirsiniz.

Yorum yapın

Emailiniz görünmeyecek. Doldurulması zorunlu alanlar *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>